niedziela, 7 października 2018

#69 Apoloniusz Tajner

Dzisiejszy post będzie związany z inną dyscypliną niż ostatnio. Wpis będzie dotyczył byłego polskiego zawodnika, który brał udział w kombinacji norweskiej. Mowa tutaj o Apoloniuszu Tajnerze.

W młodości Apoloniusz kilkakrotnie został mistrzem Polski juniorów oraz zajął 5 miejsce na Mistrzostwach Świata tej samej kategorii. Jego rekord życiowy w skokach wynosi 109 m.

Doświadczenie zebrane podczas tych występów zaowocowało tym, że Tajner od 1984 do 1990 prowadził reprezentację Polski w kombinacji norweskiej, z którą pojechał na Igrzyska Olimpijskie do Calgary.

Później zrezygnował z bycia trenerem, został wiceprezesem ds. sportowych w Polskim Związku Narciarskim aż wreszcie sam został trenerem kadry polskich skoczków narciarskich.

Pod jego wodzą sukcesy zaczął odnosić Adam Małysz, który trzykrotnie z rzędu zdobył Puchar Świata, trzykrotnie Mistrzostwo Świata oraz wygrał 49. Turniej Czterech Skoczni, a na igrzyskach w 2002 w Salt Lake City zdobył brązowy i srebrny medal.

Po tych wydarzeniach Apoloniusz Tajner uzyskał tytuł trenera klasy mistrzowskiej. Polska reprezentacja 9 grudnia 2001 po raz pierwszy stanęła na podium w konkursie drużynowym Pucharu Świata, plasując się na trzecim miejscu, za Finami i Japończykami.

Całokształt osiągnięć Tajnera sprawiło, że w 2002 został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia na polu sportu.

Obecnie Apoloniusz Tajner jest prezesem Polskiego Związku Narciarskiego.28 komentarzy:

 1. Super! Gratulację :)
  dreamerworldfototravel.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratulacje! Zapraszam na nowy post :)
  https://paulin10.blogspot.com/2018/10/151-jackie-chan.html?m=1

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratulacje :) Zapraszam do mnie: http://grafkamil.blogspot.com/2018/10/343-ewa-nelip.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję serdecznie,

  Jeżeli masz ochotę zapraszam również na swój blog, gdzie dodałem nowy post

  https://agrafy-kamila.blogspot.com/2018/10/66-kevin-bickner-plastron.html

  OdpowiedzUsuń
 5. gratuluję :-)

  https://grafania.blogspot.com/

  https://autografyaniawymiana.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratulacje !
  https://autografymateuszz90.blogspot.com/2018/10/433-ahmed-musa.html

  OdpowiedzUsuń