wtorek, 12 lutego 2019

#76 † Gordon Banks (1937 - 2019) †

W dniu dzisiejszym doszła do mnie bardzo smutna informacja, Gordon Banks, jeden z najlepszych bramkarzy w historii piłki nożnej, odszedł od nas w nocy z 11 na 12 lutego.

Pomyślałem, że tak świetny zawodnik, ale także i człowiek zasługuje na to, aby trochę o nim powiedzieć i poświęcić mu właśnie w tym dniu chwile uwagi.

Gordon Banks pochodził z robotniczej rodziny z Sheffield. Pochodzenie i skromne życie, że aby pomóc rodzicom Gordon w wieku 15 lat musiał porzucić szkołę i pójść do pracy. Rozwoził węgiel do okolicznych domów dzięki czemu zwiększył siłę swoich ramion.

Pracując jednocześnie grał w amatorskich klubach piłkarskich. Jednak po osiągnięciu pełnoletności musiał wyjechał do Niemiec aby odbyć służbę wojskową w brytyjskiej armii.

Banks był wychowankiem Chesterfield. Jak jednak wiadomo, żeby stać się wybitną jednostką najpierw trzeba uczyć się na błędach. Tak samo było w przypadku angielskiego golkipera. Po przejściu do Leicester City zarabiał już na tyle, że mógł porzucić dotychczasową pracę. W wyniku tego po treningach zostawał na boisku by samemu ćwiczyć co w tamtych czasach było niespotykane.

Jako jeden z pierwszych bramkarzy zaczął podpowiadać kolegom na boisku. To dzięki niemu coraz więcej golkiperów zaczęło krzyczeć i ustawiać swoich kolegów z drużyny.

Cztery lata później Leicester City zmusiło Banksa do odejścia, ponieważ postanowili postawić na innego bramkarza - Petera Shiltona.

W reprezentacji Anglii rozegrał 73 mecze. W aż 35 spotkaniach zachował czyste konto. Uchodził za najlepszego bramkarza na świecie, nadano mu nawet pseudonim "Bank of England" co znaczy to, że Banks w bramce był tak pewny, jak pieniądze w banku angielskim.

W czterech pierwszych meczach Anglii na Mistrzostwach Świata w 1966 nie puścił gola. Został pokonany dopiero w półfinale po strzale legendarnego Eusébio po strzale z rzutu karnego. W finale Anglia wygrała z RFN i została mistrzem świata.

Cztery lata po zdobyciu Mistrzostwa Świata Banks na zawsze zapisał się w historii tej pięknej dyscypliny. W meczu fazy grupowej Anglia - Brazylia Pelé oddał precyzyjny strzał głową. Zdążył już krzyknąć "Gol!", gdy Banks fantastyczną paradą odbił piłkę na rzut rożny. Interwencja ta została nazwana "Najlepszą interwencją XX wieku".


Banks z reprezentacją Anglii nie tylko wywalczył mistrzostwo świata, ale również brązowy medal mistrzostw Europy 1968. Od 1966 FIFA sześć razy z rzędu wybierała go bramkarzem roku.

 Anglik kontynuował karierę nawet po 1972 roku, gdy po wypadku samochodowym stracił wzrok w prawym oku. Nie wrócił już wprawdzie do reprezentacji Anglii, ale w 1977 roku wznowił karierę i rozegrał sezon w Fort Lauderdale Strikers. - Tylko tam chcieli ślepego bramkarza - wspominał w autobiografii.

Podpis ten zdobyłem listownie i cieszę się, że mam go w swojej kolekcji. Banks podpisał dwa moje zdjęcia z dedykacją, co bardzo mnie cieszy.

Został on umieszczony na liście FIFA 100, czyli najlepszych graczy według Pelégo.

Jak widać, Banks był świetnym bramkarzem, zapoczątkował on to, że bramkarz stał się ważną częścią zespołu. Zrewolucjonizował piłkę nożną.

Jeden podpis przeznaczam na wymianę.

14 komentarzy: