sobota, 18 kwietnia 2020

#87 Marcin Wasilewski

Dzisiejszy wpis będzie poświęcony 60 - krotnemu reprezentantowi Polski, środkowemu obrońcy urodzonemu w Krakowie - Marcinowi Wasilewskiemu.

Swoją karierę rozpoczynał w Hutniku Kraków, skąd przeniósł się do Śląska Wrocław. We Wrocławiu spędził dwa sezony. W trzech kolejnych sezonach, zaczynając od 2002/2003, grał w Wiśle Płock. W sezonie 2005/2006 grał w Amice Wronki, w pierwszej połowie sezonu 2006/2007 występował w Lechu Poznań.

12 stycznia 2007 kluby Lech Poznań i RSC Anderlecht uzgodniły warunki transferu, którego suma wyniosła około 800 tys. euro, a Wasilewski trafił do Anderlechtu na zasadzie transferu definitywnego. W lidze belgijskiej i pucharach zawodnik zdobył w sumie 13 bramek. W sezonie 2006/2007 strzelił 2 bramki (1-Germinal Beerschot, 1-Westerlo). W sezonie 2007/2008 strzelił 3 bramki (2-FC Brussels, 1-KV Mechelen). W sezonie 2008/2009 strzelił 7 bramek (1-Mons, 2-Germinal Beerschot,1-Standard Liège, 1-Zulte-Waregem, 1-FCV Dender EH, 1-FC Tubize).

30 sierpnia 2009 podczas ligowego spotkania przeciwko Standardowi Liège doznał otwartego złamania prawej nogi poniżej kolana. W 27. minucie Axel Witsel w starciu przy linii bocznej wyprostowaną nogą naskoczył na atakującego wślizgiem Polaka. Wasilewski przeszedł cztery operacje oraz długą rehabilitację. Zdaniem lekarzy miał się nie pojawić na boisku przez około 12 miesięcy.

Wasilewski wrócił do treningów z drużyną po 8 miesiącach. Natomiast po 9 miesiącach, w ostatniej kolejce sezonu 2009/2010 ligi belgijskiej 8 maja 2010 przy aplauzie kibiców wszedł na boisko na ostatnie 10 minut meczu z Sint-Truiden, który jego drużyna wygrała 2-1. 12 grudnia 2010 strzelił swoją pierwszą bramkę po powrocie na boisko w meczu przeciwko drużynie SV Zulte Waregem. 2 września 2011 wrócił do gry w Reprezentacji Polski. Wystąpił w spotkaniu przeciwko Reprezentacji Meksyku będąc na boisku przez 90 minut.

Właściciel Anderlechtu Roger Vanden Stock i dyrektor generalny Herman van Holsbeeck pożegnali Wasilewskiego przed pierwszym gwizdkiem meczu z SV Zulte Waregem, oklaskiwali go także kibice. Swój ostatni mecz w barwach Anderlechtu Wasilewski rozpoczął na ławce rezerwowych. Na boisku pojawił się na sześć minut przed końcem spotkania, które zakończyło się remisem 1:1. Ten wynik dał „Fiołkom” 32. w historii mistrzostwo Belgii.

We wrześniu 2013 podpisał roczny kontrakt z Leicester City. W sezonie 2013/14 awansował z klubem do najwyżej klasy rozgrywkowej – Premier League. 15 maja 2014 o rok przedłużył kontrakt z angielskim klubem. 31 stycznia 2015 Wasilewski zdobył bramkę, która była pierwszą od ponad 22 lat bramką strzeloną w angielskiej Premier League przez Polaka. Gol padł w wyjazdowym meczu 23. kolejki ligi angielskiej w starciu z drużyną Manchesteru United (1:3). Po raz ostatni na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii do bramki przeciwnika trafił Robert Warzycha, który 19 sierpnia 1992 (również w starciu z „Czerwonymi Diabłami”) wpisał się na listę strzelców. W sezonie 2015/16 jego Leicester City, skazywane przez wielu na walkę o utrzymanie, sensacyjnie wygrało rozgrywki ligowe, zostając po raz pierwszy w historii klubu mistrzem Anglii. Wasilewski w ten sposób został drugim Polakiem, po Tomaszu Kuszczaku, który zdobył tytuł mistrzowski w Premier League, będąc jednocześnie pierwszym polskim zawodnikiem z pola, któremu udała się ta sztuka. 21 maja 2017, poinformowano, że wraz z końcem sezonu, Wasilewski odejdzie z klubu.

18 listopada 2017 podpisał roczny kontrakt z możliwością przedłużenia o kolejny rok, z występującą w Ekstraklasie, Wisłą Kraków. W klubie zadebiutował 27 listopada 2017 w zremisowanym 3:3, ligowym meczu z Termalicą Nieciecza. Pierwszego gola dla Wisły, strzelił w swoim czwartym występie – 13 grudnia 2017 przeciwko Cracovii, otwierając wynik, wygranych 4:1, 195. Derbów Krakowa.

W kadrze Polski zagrał w 60 meczach i dołączył do Klubu Wybitnego Reprezentanta. Debiutował 20 listopada 2002 roku, w przegranym meczu z Danią, za kadencji Zbigniewa Bońka. Pierwszą bramkę strzelił w spotkaniu przeciwko ZEA (6 grudnia 2006), wygranym 5:2. 11 października 2012 roku trener kadry Waldemar Fornalik mianował go kapitanem na mecz z RPA i Anglią w miejsce kontuzjowanego Jakuba Błaszczykowskiego. Opaskę kapitańską nosił również w meczu z reprezentacją Urugwaju, ponieważ Błaszczykowski wszedł na boisko dopiero w siedemdziesiątej minucie meczu. We wrześniu 2013 roku po półrocznej przerwie, został powołany przez selekcjonera kadry Waldemara Fornalika na mecze eliminacji Mistrzostw Świata z Ukrainą i Anglią.

Łącznie w swojej karierze zdobył 4 - krotnie mistrzostwo Belgii, 3 - krotnie Superpuchar Belgii, oraz raz wznosił Puchar Belgii. Zdobył także Mistrzostwo Anglii.

Podpisy te zdobyłem osobiście i cieszę się, że posiadam je w swojej kolekcji. Podpis bez dedykacji przeznaczam na wymianę.